„Rinkėjo“ modelis

Įrašo "„Rinkėjo“ modelis" reprezentacinis paveikslėlis

1973 metais du britų mokslininkai pasiūlė elementarų rūšių konflikto modelį, kurio generuojami rezultatai labai priklausė nuo topologijos matiškumo [1]. Vienmačiu atveju viena rūšis visada nugalėdavo, o dvimačiu rezultatas jau nebuvo toks aiškus. Per sekančius kelis dešimtmečius šis modelis atrodo taikymų sociologijoje ir tapo žinomas kaip „rinkėjo“ modelis (angl. voter model). Šiame tekste supažindinsime jus su elementariausia šio modelio versija.

Modelio esmė

Modeliavimo pradžioje gardelė yra pilnai užpildoma kelių tipų agentais (mūsų programoje naudojami du agentų tipai). Kiekvieno agento tipas pasirenkamas atsitiktinai. Toliau kiekvienu laiko momentu pasirenkamas atsitiktinis agentas ir jo kaimynas. Pirmasis agentas nusikopijuoja kaimyno tipą. Arba kitaip tariant – imituoja juo elgesį. Daugiau mažiau panašiu principu veikia visi šio tipo modeliai, pagrindinis skirtumas dažniausiai būtų stochastinė kaimyno pasirinkimo taisyklė (mūsų atveju visi kaimynai laikomi lygiaverčiais).

Jeigu gardelė yra vienmatė (mūsų programoje – žiedas), tai laikui bėgant vienas iš agentų tipų įsigalės. Bet jei gardelė yra dvimatė (mūsų programoje naudojamos periodinės kraštinės sąlygos, tad topologija yra toroidinė), tai yra didelė tikimybė, kad agentų tipai sugyvens – t.y. nei vienas neišnyks. Kviečiame išbandyti interaktyvią programą.

Kodėl šis modelis vadinamas „rinkėjo“ modeliu? Visų pirma dėl sudėtingesnių jo taikymų. Šis modelis yra vienas elementariausių bandos jausmo (imitavimo) modelių. Nesvarbu ar šis jausmas vyrauja tarp žmonių ar tarp gyvūnų. Nesvarbu ar jis atspindi nuomonių dinamiką ar rūšių konkurenciją.

HTML5 programėlė

Šioje programoje galite pasirinkti topologijos matiškumą – „1D“ atitinka vienmatį atvejį (topologija – žiedas), o „2D“ atitinka dvimatį atvejį (topologija – toroidas). Taip pat galite pasirinkti tikimybę, kad agentas bus raudonojo tipo, \( p_r \). Programos dešinėje piešiamas vidutinės nuomonės grafikas – laikoma, kad raudono tipo agentų nuomonė yra lygi \( 1 \), o mėlyno tipo – \( -1 \).

Literatūra

Palikti atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *